HAKI PAMIĘCIOWE

grudnia 03, 2018




Technika haków pamięciowych, to nic innego, jak technika zapamiętywania polegająca na zapamiętywaniu informacji i łączeniu ich z wcześniej ustalonymi i utrwalonymi elementami  (obrazami) do których dopasowane będą cyfry.

Wielu z nas ma problem z zapamiętywaniem dat, numerów telefonów czy list zakupów czy i tym właśnie pomocne okazać się mogą HAKI PAMIĘCIOWE.

Aby móc się nimi posługiwać musimy na początku poświęcić trochę więcej czasu i do cyfr w zakresie od 1 do 10 dopasować obraz, który najbardziej z wyglądu przypomina nam daną cyfrę.


CYFRAOBRAZ 
1świeczka
2łabędź 
3serce
4łódka
5hak
6bomba
7kosa
8bałwan
9wąż
10rycerz


Każdy indywidualnie podchodzi do tematu i kieruje się własną wyobraźnią i kreatywnością, bo dla mnie 4 będzie przypominała żagiel, a ktoś inny "zobaczy" w niej krzesło czy bociana stojącego na jednej nodze. Im bardziej twórcze i absurdalne obrazy tym łatwiejsze zapamiętywanie - dajcie się ponieść wodzy fantazji, bo czasami logika i zdrowy rozsądek mogą nie wystarczyć - nie stawiajmy na banał!


Wykorzystanie w praktyce? Już tłumaczę!

Cofnijmy się o kilka czy kilkanaście lat do liceum na lekcję historii. Załóżmy, że nie możemy zapamiętać daty "Bitwy pod Grunwaldem" (czysto teoretycznie, bo każdy z nas raczej ją zna i słyszał już ją co najmniej kilka czy kilkanaście razy) i tak z cyfr do których dopasowane są poszczególne obrazy tworzymy historię, iście absurdalną i łamiącą wszelkie zasady logiki.


"Świeczka (1) lecąc łódką (4) śpiewała rycerzowi (10)"

W matematyce haki pamięciowe też się mogą przydać! Może nie w każdym temacie, ale w poszczególnych elementach jak najbardziej.


 e = 2,71


"Łabędź (2) zakochał się w kosie (7) z którą ma małe świeczki (1)"

Do naszych haków możemy wielokrotnie wracać i "odwieszać" z nich wiadomość i "zawieszać" też nowe. Pozwolą nam nie tylko
zaoszczędzić czas podczas nauki materiału, który wymaga zapamiętania w określonej kolejności, ale ćwiczą także naszą wyobraźnię i rozwijają potencjał twórczy.



JA VS HAKI PAMIĘCIOWE
Metoda nie wydaje się być skomplikowaną, ale trzeba na początku poświęcić więcej czasu, aby zapamiętać nasze haki, by później móc z łatwością tworzyć absurdalne obrazy i historie. Nie przydadzą się jednak do wszystkiego (ale mamy też inne metody), ale jeśli tylko będzie okazja, by wykorzystywać tą metodę w nauce, to z pewnością to zrobię!

CO MYŚLISZ?

0 komentarzy