COŚ WIĘCEJ NIŻ NOTATKI METODA CORNELLA

listopada 22, 2018



Jak ułatwić sobie naukę dzięki prostej modyfikacji notatek? Spieszę z wytłumaczeniem!

Notowanie, to na studiach dla większości podstawa uczenia się. Przekazywaną nam przez wykładowców wiedzę przenosimy na papier, dzięki czemu możemy ją uporządkować i utrwalić. Jest to dla nas w zupełności normalne i nie wydaje się czymś nad wyraz skomplikowanym. Ale czy robimy to wystarczająco efektywnie? 

Czym jest tytułowa metoda notowania Cornella? 
Metoda ta opracowana została w latach 50. XX wieku przez profesora Waltera Pauka, a sama nazwa wywodzi się od nazwy uczelni na której pracował. Dzięki niej notowanie będzie jeszcze bardziej efektywne, bo z naszych klasycznych notatek "wyciągniemy" to, co najbardziej istotne.

Od czego zaczynamy?
Trzymając kartkę papieru pionowo dzielimy ją tak, jak na zdjęciu poniżej. 


A - miejsce na tytuł, temat, myśl przewodnią (pozwoli nam to "wrócić" do treści notatki)

B - miejsce na właściwe notatki 

C - miejsce na słowa klucze (tak samo, jak w przypadku MAP MYŚLI), pytania nawiązujące do tekstu po prawej

D - miejsce na podsumowanie i wnioski



metoda_cornella-01

Miejsce B zapełniamy na wykładzie, w szkole, ale co z resztą? W moim przypadku najbardziej sprawdziło się, gdy pytania, słowa klucze formułuję "na świeżo", czyli na przykład na przerwie, zaraz po wykładzie, a podsumowanie po powrocie z uczelni - istotne jest by było ono krótkie, napisane własnymi słowami, bo nie chodzi tutaj o przepisanie, a przeczytanie i zrozumienie. 


JA VS METODA CORNELLA
A jak wypadła ta metoda? Bywało różnie. Nie zawsze był czas, by zdążyć coś zanotować, dopisać do notatek - zależało od przedmiotu, ale tam gdzie był i wiedziałem, że mogę sobie na to pozwolić, metoda była jak najbardziej wykorzystywana. Dzięki niej moje notatki stały się jeszcze lepszymi. Przy powtórkach materiału wiem, czego dotyczą poszczególne teksty bez ich czytania - wystarczy, że spojrzę na margines, na którym zanotowane są najważniejsze kwestie, pytania do tekstu, a to pozwoli mi również zaoszczędzić sporą ilość czasu, którego stale mi brakuje.

CO MYŚLISZ?

0 komentarzy